V posledních letech se začala jako izolace domů používat houba. Jak je to možné? Zateplení domů je totiž ve formě izolačních desek, kterými se zatepluje celý dům. Velikou výhodou těchto houbových izolačních desek je to, že se jedná o ekologický produkt. Navíc je tento izolační materiál:
· velmi pevný
· recyklovatelný
· zdravotně nezávadný
· nehořlavý
· má dobré tepelně izolační a akustické parametry
Izolaci domu z těchto houbových desek lze vytvořit dvěma způsoby:
· Dům budeme zateplovat již předpřipravenými izolačními deskami.
· Houbovou izolaci si vypěstujeme rovnou sami přímo ve stavební konstrukci domu.
Houba v domě
Surovinou pro výrobu izolačních desek není přímo houba samotná, ale jsou to mikroskopická a očím neviditelná mycelia, která vyživují vlášení hub, tj. podhoubí. Po vytvoření dobrých podmínek pro nárůst houbové izolace je možné vzniklou houbovou izolaci tvarovat do jakýchkoliv tvarů. A pokud k této hmotě přidáme přírodní pryskyřice a enzymy, je možné z nich vytvořit přesně požadované formy, takové, jaké jsou potřeba. Tyto houby potřebují během svého života růstový substrát, který je pro ně též dostupný. Bývají jím hlavně odpady ze zemědělské produkce. Ty tak naleznou další smysluplné využití.
Substrát pro výživu
Základním materiálem pro výživný houbový substrát mohou být rozličné rostlinné zbytky, které se nedají již více využít jako potravin, anebo krmiv. Během určitého postupu se biomasa určená pro výživu hub čistí a následně promísí s připraveným podhoubím. Tato směs se potom vkládá do požadovaných forem, kde se nechává růst přibližně týden. Houba během této doby postupně proroste celým materiálem a stejnoměrně vyplní danou formu. Zde má také funkci jako velmi pevné pojivo. Zajímavé je, že během této růstové doby, v každém krychlovém centimetru, naroste v materiálu spleť vláken o délce téměř třinácti kilometrů. Nakonec projde materiál s podhoubím dehydratací a tepelným zpracováním. Tím se růst podhoubí zastaví. Je to z toho důvodu, aby se z konečné hmoty neuvolňovaly žádné spory anebo alergeny.