Faktem je, že některé akce by bez moderátora nebyly prakticky možné. Jeho úkolem je provádět lidi programem, říkat jim, co přijde dál a vyvolávat v nich patřičnou náladu. Není to samozřejmě ani zdaleka lehký úkol, a i to je důvod, proč jsou kvalitní moderátoři tak drazí.
Proto se najdou lidé, kteří chtějí ušetřit náklady (a není se čemu divit) a řeknou si, že se obejdou bez něj. V některých případech to může fungovat. Koneckonců, ne vždy je potřeba. Avšak v některých situacích se bez něj zkrátka neobejdeme. Které to jsou?
V první řadě jsou to nejrůznější plesy a zábavy. Ať už se jedná o maturitní ples nebo hasičský či myslivecký, vždy je potřeba. Je to proto, že, ačkoliv nezasvěcenému se to nemusí zdát, ples není jen jeden dlouhý koncert kapely. Je zde například tombola, u toho maturitního pak věci jako šerpování, vyhlášení krále a královny plesu, a mnohé další. A návštěvníci nesmí být nikdy na pochybách o tom, co se zrovna odehrává a co bude následovat.
Pak jsou zde nejrůznější sportovní utkání, i když zde funkce moderátora a komentátora splývá. I on však musí diváky provést celým dnem. Musí vědět, která kategorie zrovna nastupuje, kdo soutěží, kdy nastoupí další a podobně. A musí to být srozumitelné i pro laiky, kteří daný sport uvidí poprvé.
Kde se ale moderátor nehodí? Jsou to především soukromé události, jako je svatba či pohřeb. Výjimku mohou tvořit oslavy narozenin dětí, pokud se rozhodnete uspořádat obrovskou „párty“ v americkém stylu s houfem dětí a daným programem.
Jak je vidět, jsou věci, kde se bez něj obejdeme, a jiné, kdy zase nikoliv. Pravidlo je, že pokud se jedná o akci pro veřejnost, kde je nějaký stanovený program, pak je rozhodně výhodné jej pozvat. Koneckonců slouží jako prostředník mezi pořadateli a návštěvníky. A to je hodně těžká práce. Avšak bez něj by lidé byli zmatení a rozhodně by si vše mnohem méně užili.